WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 3: AZEROTH’TA DÜZENİN SAĞLANMASI, İLK EJDERHALAR VE VALARJAR

Düzen Sağlayıcı Odyn, kendi itirazlarına kulak asılmamasından ötürü oldukça öfkelenmişti. Ejdersürülerinin dünyayı korumayı başaramayacaklarına inanan Bekçi, kendi ordusunu yaratması gerektiği fikrine kapıldı. Dikkatini titan-yapımları arasında en değer verdiği ırk olan vrykullara yönelten Odyn için daha iyi adaylar bulunamazdı. Onların savaşçı ruhlarından ve yiğitliklerinden etkilenen Odyn, diğer Bekçiler’den beklediği yardımı alamayınca kendi başına hareket etmeye karar verdi. Yogg-Saron’un hapishanesi üzerine inşa edilen Ulduar’ın bir kanadını kendi ordusu için kullanmak isteyen Odyn, kızı gibi gördüğü büyücü Helya’dan yardım istedi. Tüm gücünü kullanan Helya, Bekçi’nin istediği bölümü ana yapıdan ayırarak gökyüzüne taşıdı. Kalimdor semalarında uçan bu hisar, zaman içerisinde “Yiğitlik Salonları” olarak anılacaktı.

Odyn, savaşırken cesurca ve kahramanca ölen vrykulların ruhlarının Yiğitlik Salonları’na taşınacağını ve burada fırtınaların gücüyle dövülmüş yeni bedenlere kavuşacaklarını ilan etmişti. Valarjar adını alacak olan bu kahraman vrykullar, Azeroth’un önde gelen koruyucuları olacaklardı. Ancak Odyn’in hesaba katmadığı bir sorun vardı: Vrykulların ruhlarını Yiğitlik Salonları’na nasıl taşıyacağını bilmiyordu. Buna bir çözüm bulmak üzere ölülerin ruhlarının gittiği Gölge Diyarlar’ı incelemeye koyuldu. Yaptığı araştırmalar sonucunda bir kısım vrykula değişim geçirterek onları hayaletimsi Val’kyr adındaki yaratıklara dönüştürebileceğini öğrenen Odyn, vakit kaybetmeden bu dönüşümü geçirmeye gönüllü olabilecek vrykulları aramaya koyuldu. Ancak bu değişimi geçirmek, beraberinde bir lanet de getiriyordu: Val’kyrler sonsuza kadar Gölge Diyarlar ile fiziksel dünya arasında gidip gelecek ancak ne bir canlı ne de ölü olan tayflara dönüşeceklerdi.

Yiğitlik Salonları ve Val'kyrler

Yiğitlik Salonları ve Val’kyrler

Dönüşümün getireceği laneti kabullenmek istemeyen vrykullar arasından hiç kimse val’kyr olmaya razı olmadı. Bunun üzerine Odyn, vrykullar arasından seçtiklerini zorla val’kyr yapmak istediğini dile getirdi; ancak bu isteği Helya’nın şiddetle karşı çıkmasına sebep oldu. Diğer titan-yapımı bireylerin istekleri dışında kullanılmasını hiçbir şekilde kabullenmeyen Helya ile fikrini değiştirmek istemeyen Odyn arasındaki tartışmalar öylesine alevlendi ki en sonunda büyücü, eğer Bekçi fikrini değiştirmezse Yiğitlik Salonları’nı geldiği yere geri indireceğini söyledi. Kızı gibi gördüğü Helya’nın bu tehdidi karşısında gözü dönen Odyn, büyücünün bedenini parçaladıktan sonra ruhunu kontrolü altına alarak onu ilk val’kyre dönüştürdü. İsteği dışında geçirdiği değişim Helya’nın ruhen daha karanlık bir varlığa dönüşmesine sebep olurken, Odyn’e karşı duyduğu nefret de gün geçtikçe artmaya başladı; zira yaptıklarının bilincinde olsa da Bekçi’nin kontrolünü kıramıyordu ve bu yüzden bir grup vrykulu da Odyn’in isteği doğrultusunda zorla val’kyre dönüştürmüştü.

Kahraman vrykul ruhlarını sayısız yıllar boyunca Gölge Diyarlar’dan göklere taşıyan val’kyrler sayesinde Yiğitlik Salonları dolup taştı. Odyn bu ruhları bizzat eğitiyor ve onlara yeni bedenler sağlıyordu. Helya’ya ve val’kyre dönüşmelerine sebep olduğu diğer vrykullara karşı hiçbir pişmanlık duymayan Bekçi, tüm yaptıklarının Azeroth’un iyiliği ve güvenli geleceği için olduğuna kendisini çoktan ikna etmişti. Henüz öngöremediği şey ise bu korunaklı yüce hisarın günü geldiğinde kendi hapishanesine dönüşeceğiydi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)