KİMDİR, NEDİR: ALEXSTRASZA
Liç Kral, Kuzeyyarı topraklarındaki uykusundan uyanıp Azeroth’u tehdit etmeye başladığında Alexstrasza ve eşi Korialstrasz, Ejderkırımı bölgesinde bulunan Ejderkonağı Tapınağı’na gittiler; ancak asıl amaçları aklını yitirmiş olan mavi ejdersürüsü lideri Malygos’u durdurmaktı. Malygos, fâni büyücülerin felaket getirmekten başka bir işe yaramadıklarını, başta Kirin Tor olmak üzere ortadan kaldırılmaları gerektiğini savunarak savaş açmıştı. Ancak Alexstrasza bu duruma karşıydı ve fânilerin yanında yer almayı tercih etti; hatta İttifak ve Orda’nın Gazapkapısı’nda Liç Kral’a karşı yaptıkları saldırı sonrasında ölen askerlerin birer diriölü olarak kaldırılmasını engellemek için savaşın gerçekleştiği bölgenin yakılmasına öncülük etti. Sonrasında kırmızı ejderhalarını yanına alarak yine fânilerle birlikte Malygos’un diyarını bastı ve mavi ejderhanın alt edilişinde büyük rol oynadı.

Alexstrasza ve kırmızı ejderhaları, Malygos'u alt etmek için fânilere yardım ederken

Alexstrasza ve kırmızı ejderhaları, Malygos’u alt etmek için fânilere yardım ederken

Azeroth’u tehdit eden olayların ardı arkası kesilmiyordu ve dünya Zümrüt Kâbus tarafından saldırıya uğradığında Alexstrasza, yine tereddüt bile etmeden yardıma koşanlar arasındaydı. Öncelikle Külvadi’de bulunan Dal Gölgesi adındaki Zümrüt Rüya geçidine giderek Broll Bearmantle, Tyrande Whisperwind ve Eranikus’u yozlaşmış yeşil ejderhaların saldırılarından kurtardı; ayrıca Eranikus’u Malfurion’u kurtarmak için fânilerle iş birliği yapması konusunda ikna etti. Malfurion, Zümrüt Kâbus’tan kurtulup Fandral Staghelm’in karanlık planlarıyla yozlaşmaya başlamış olan Teldrassil’i arındırdığında Alexstrasza memnuniyetini gizleyemedi ve en başta yapmayı reddettiği adımı atarak dünya ağacını kutsadı. Ardından Malfurion Stormrage ile Tyrande Whisperwind’in evlilik seremonisine katılan Alexstrasza ve Ysera, birlikte dünya ağacını tekrar kutsadılar.

Deathwing kendisini tekrar gösterip Âfet’in yaşanmasına sebep olduğunda Ejderha Kraliçesi vakit kaybetmeden siyah ejderhanın karşısında dikildi. İkili ilk başta Alacakaranlık Dağlık Bölgesi’nde birbirleriyle çarpıştılarsa da Alexstrasza bu savaştan ancak yaralanmış bir şekilde kurtulabildi. Kahramanlar tarafından kurtarılan Alexstrasza, aldığı yaralar iyileşene kadar Kuzeyyarı’nda kaldı.

Neltharion ile savaşan Alexstrasza

Neltharion ile savaşan Alexstrasza

Malygos’un yenilgisinden sonra ilk defa toplanmaya karar veren ejdersürüsü liderleri, Ejderkonağı Tapınağı’nda bir araya geldiler ve Deathwing’e karşı nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda tartıştılar. Korialstrasz ise bu sırada kırmızı ejderha yumurtalarına göz kulak olabilmek için Yakut Harim’e doğru yola çıkmıştı ki bu kutsal yerin Alacakaranlığın Çekici tarikatçıları tarafından işgal edildiğini gördü. Tarikat üyeleri, kırmızı ejderha yumurtalarını yozlaştırmış, onların birer kromatik ejderhaya dönüşmelerine sebep olmuştu. Yumurtalardan birine dokunan Korialstrasz, bu yozlaşmanın kendisine de bulaştığını anladığında çok geçti; öte yandan sadece kırmızı ejderhaların değil, diğer ejdersürülerinin yumurtalarının da yozlaştırıldığını fark etmişti. Son bir çabayla korkunç büyüklükte bir patlamanın yaşanmasına ve yozlaştırılmış yumurtaların yok olmasına sebep oldu; ancak kendisi de can vermişti. Ejderkonağı Tapınağı’nın ciddi bir kısmının yok olmasına yol açan bu hareketin arkasındaki sebepleri bilmeyen diğer ejderhalar, Korialstrasz’ı hainlikle suçladılar.

Korialstrasz (Krasus) ile Alexstrasza

Korialstrasz (Krasus) ile Alexstrasza

Alexstrasza hem eşini kaybetmenin hem de onun bir hain olarak suçlanmasının acısını kaldıramayarak Ejderkonağı İttifakı’nı dağıttı, Kuzeyyarı’nı terk etti ve Desolace’a giderek ölümünü beklemeye başladı. Öylesine ağır bir depresyona girmişti ki kendisine gelip çağrıda bulunan Thrall’ı umursamadı. Ancak kısa bir süre sonra gerçek ortaya çıktı: Ejderkonağı Tapınağı’ndaki bir çarpışma sırasında Korialstrasz’ın yaptıklarının ardındakileri görüler yoluyla öğrenen Thrall, gerçekte olan bitenin ne olduğunu vakit kaybetmeden Alexstrasza’ya anlattı. Eşinin kendisini ulvi bir amaç uğruna feda ettiğini öğrenen Ejderha Kraliçesi, nihayet girdiği depresyondan çıkarak Deathwing’e karşı yürütülen savaştaki yerini bir kez daha aldı.

Ysera’nın yönlendirmesiyle Deathwing’i alt etmenin yolunun Ejderha Ruhu’ndan geçtiğini anlayan ejdersürüsü liderleri, bir plan yapmaya başladılar. Nozdormu’ya göre zamanda geriye giderek artefaktın Kadimler Savaşı sırasındaki en saf hâlini ele geçirmeleri gerekiyordu. Alexstrasza da Deathwing’in her ne pahasına olursa olsun yok edilmesi gerektiğine inanıyor ve bunu kendi sözleriyle de destekliyordu.

“Kimi zaman yaşamı savunmak için onu yok etmeye çalışanları öldürmek gerekir.”

Ejdersürüsü liderleri güçlerini Ejderha Ruhu'na aktarırken

Ejdersürüsü liderleri güçlerini Ejderha Ruhu’na aktarırken

Böylece Azeroth kahramanlarının yardımıyla ele geçirilen Ejderha Ruhu, Ejderkonağı Tapınağı’nın tepesine taşındı. Burada Alexstrasza, Ysera, Nozdormu ve mavi ejdersürüsünün başına geçmiş olan Kalecgos, kendi güçlerini diske aktardılar. Kahramanlar ardı arkası kesilmeyen düşmanlar ile savaşırken diskin gücünü kullanan Thrall, ilk denemesinde başarısız olsa da ikinci denemesinde Deathwing’i yaraladı ve onun Girdap’a doğru düşmesine sebep oldu. Vakit kaybetmeden siyah ejderhaya karşı savaşmaya başlayan kahramanlar, bu esnada ejdersürüsü liderlerinin desteğini de aldılar. Thrall ise son defa Ejderha Ruhu’nu kullanarak Deathwing’in hayatına son verdi.

Bu savaştan sonra Alexstrasza, kendilerine yardım eden kahramanlar sayesinde galip geldiklerini belirterek ejdersürülerinin ana görevlerini tamamladıklarını ilan etti. Artık dünyayı fâni gözlerle görme vaktinin geldiğini söyleyen Alexstrasza, Thrall’ın eşi Aggra’nın hamile olduğunu ima ettikten sonra Azeroth’un gerçek savunucularının birlikte savaştıkları kahramanlar olduğunu açıkça dile getirdi.

Deathwing'in mağlup edilişi ardından ejdersürüsü liderleri

Deathwing’in mağlup edilişi ardından ejdersürüsü liderleri

Âfet’in bitiminin ardından bir süre ortalarda görünmeyen Alexstrasza, Pandarya kıtasının keşfedilişi sonrasında bir çağrı aldı. Orda ile İttifak içerisinde karmaşaya sebep olan ve birçok savaş suçu işleyen Garrosh Hellscream’in mahkemesinde tanık olması isteniyordu. Çağrıyı kabul eden Ejderha Kraliçesi, mahkemede Garrosh’un müttefiki olan Ejderboğazı klanı tarafından Grim Batol’da uğradığı işkencelerden bahsetti. Ancak Azeroth’taki her canlıyı ırk gözetmeksizin sevdiğini dile getiren Alexstrasza, gerçekten istendiği sürece herkesin affedilebileceğini söyledi.

Yakan Lejyon Azeroth’u tekrar işgal etmeye geldiğinde kendisinden bir haber alınamayan Alexstrasza, kardeşi Ysera’nın ölümünün ardından bile ortaya çıkmadı.

Ejderha Kraliçesi Alexstrasza

Ejderha Kraliçesi Alexstrasza

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)