DRAGON AGE TARİHÇELERİ: ÇAĞLARA BAKIŞ

Çelik Çağı

Antiva Kraliçesi’nin öldürülüş biçiminden ötürü “Çelik” adını alan bu çağda, Pentaghast ailesinin uyguladığı yöntemler esas alınarak gerçek anlamda bir ejderha katliamı gerçekleştirilir. 6:30 yılında Par Vollen’e ayak basan ve Qun adını verdikleri ahlak kuralları çerçevesinde hareket eden Qunari ırkı, Thedas’ın geri kalanının haberi dahi olmadan bu toprakları ele geçirir. Kısa süre içerisinde Tevinter, Rivain ve Antiva’nın büyük bir bölümünü fetheden ve savaşta yakaladıkları kişilerin inançlarını Qun’a çeviren qunarilerin geri püskürtülmeye başlanması ise ancak çağın son dönemlerine denk gelmektedir. Ferelden topraklarında ise Avvarlar ile yaşanan anlaşmazlıklar, tansiyonun yükselmesine sebep olur ve tüm Thedas, dört bir yanında yaşanan şiddetin pençesinde sarsılır.

 

Fırtına Çağı

Çelik Çağı biterken kıtanın her bir yanında patlak veren şiddet olayları sebebiyle adını alan bu dönem çalkantılarla doludur. Sophia Dryden’in Ferelden yönetimini darbe ile alaşağı etme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış, dönemin kralı ise Dryden’a yardım eden Gri Muhafızlar’ı Ferelden topraklarından sürgün etmiştir. 7:25 yılında Orlais ve Tevinter Kiliseleri umulmadık bir şekilde bir araya gelerek qunarilere karşı Yüce Seferler düzenlemeye karar verirler. Düzenlenen birçok sefer ve geçen onlarca yılın ardından 7:84 geldiğinde, Tevinter hariç tüm uluslar ile Qunari arasında Llomerryn Anlaşması imzalanarak barış ilan edilir. Qunari ile yapılan savaşın sona erdirilmesi ve Orlais İmparatoru I. Etienne’in ikiz oğullarının dünyaya gelmesi, acı ve yıkımla dolu bu çağın bitişini müjdelemiştir.

 

Ferelden - Frostback Dağları

Ferelden – Frostback Dağları

 

Kutlu Çağ

Orlais İmparatoru’nun ikizleri olmasını iyiye işaret gören Kilise, bu çağı “Kutlu” olarak adlandırmıştır. Dönemin henüz başlarındayken Kirkwall, Orlais’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eder. 8:24 yılı geldiğinde Orlais, Ferelden’ı ele geçirmek için ikinci kez saldırıya geçer; Amaranthine ve Redcliffe’i ele geçiren Orlais ordusu, 8:44 yılında Denerim’i de işgal eder. 8:78 yılında doğan ve Kral Calenhad’ın soyundan gelen Maric Theirin, yıllarca süren çatışmalar sonucunda, cücelerin efsanevi birliği Ölüler Lejyonu’nun da yardımıyla, Ferelden’ı özgürlüğe adım adım yaklaştırır. Loghain Mac Tir’in, Orlais’nin gönderdiği son şövalye birliklerini mağlup etmesiyle Ferelden Ayaklanması başarıyla sonuçlanır. Bu yıllarda yer altında ise Tethras Ailesi’nin yüzeye sürgünü gerçekleşir.

Tüm bu olaylar, devletler arasındaki çekişmeler yüzünden vuku bulurken soylarının tükendiğine inanılan ejderhalar ise bir bir ortaya çıkmaya başlayarak insanları paniğe sürüklemektedir.

 

Ejderha Çağı

Aslında Güneş Çağı olarak adlandırılmak istenen bu dönem, ejderhaların ortaya çıkması ile farklı bir isme karar verilmesini gerekli kılmıştır. Çelik Çağı’nda tek tek avlanarak soylarının tüketildiğine inanılan ejderhalar, Orlais ve Nevarra’ya ait kırsal bölgelerde büyük yıkımlara sebep olur.

9:03 yılı geldiğinde Maric Theirin kral ilan edilir ve Ferelden yine kendi yönetimine sahip özgür bir devlet halini alır. Takip eden yıllarda ise hem Orlais’nin bir sonraki imparatoriçesi olacak olan Celene hem de Ferelden’ın kralı olacak olan Cailan dünyaya gelir.

Gerçeği Arayanlar özel birliğine bağlı olan Cassandra Pentaghast, Orlais Kutsal Kişisi’ne düzenlenmesi planlanan suikasti engeller ve ardından hem Orlais Kahramanı hem de Kutsal Kişi’nin Sağ Kolu ilan edilir. 9:25 yılında tahtı devralan Cailan Theirin, Loghain Mac Tir’in kızı Anora ile evlenir. Orlais ile Ferelden ise artık barış halindedir.

Denerim Savaşı'nda şehri yakıp yıkan başiblis Urthemiel

Denerim Savaşı’nda şehri yakıp yıkan başiblis Urthemiel

 

9:30 yılı geldiğinde başiblis olarak uyanan Urthemiel, beşinci Afet’in başlamasına sebep olur. Ostagar Savaşı’nda Loghain Mac Tir, kralını ve kendi birliği dışında tüm askerleri kaderlerine terk ederek savaş meydanından ayrılır; bu hareketi, karadöllere karşı yapılan savaşın kaybedilmesiyle sonuçlanır. Flemeth tarafından kurtarılarak hayatta kalanlar, içlerinden birinin Alistair olduğu iki Gri Muhafız’dır. Flemeth aynı zamanda Hawke ailesini de Afet’ten kurtararak Kirkwall’a gitmelerine yardımcı olur. Loghain Mac Tir ise Denerim’e döndüğünde kendisini kral vekili ilan ederek Ferelden soyluları arasında sivil savaş çıkmasına sebep olur. 9:31 senesi geldiğinde ise tüm karmaşa sona ermiştir, zira Denerim Savaşı’nda Urthemiel mağlup edilmiş ve Ferelden yeni yöneticisine kavuşmuştur.

Kendileri için büyük önem taşıyan Koslun Cildi’ni arayan qunariler, kitap bulunana kadar Kirkwall’da kalacaklarını ilan ederler; kısa bir süre sonra ise şehre saldırarak vikontu öldürürler. Hawke tarafından mağlup edilen ve ırkının Kirkwall’daki yönetimini elinde tutan Arishok’un ölümü sonrasında qunariler şehri terk eder. Anders adındaki bir büyücü, Kirkwall Kilisesi’ni yok ederek şehirde büyücülerle templarların savaşa girmelerine sebep olur. 9:37 yılında hem büyücülerin hem de templarların başındaki yöneticileri öldürmek zorunda kalan Hawke, bir süre sonra şehirden ayrılır ve kayıplara karışır.

Kutsal Kişi V. Justinia'nın gerçekleştirmek istediği oturum esnasında Yarık'ın açılması

Kutsal Kişi V. Justinia’nın gerçekleştirmek istediği oturum esnasında Yarık’ın açıldığı an

 

9:41 yılında Kutsal Kişi V. Justinia, büyücü ve templar toplulukları arasındaki savaşa son verebilmek için iki tarafı da bir oturuma davet eder. Ancak oturum gerçekleşeceği sırada oluşan bir patlama sonucunda gökyüzünde Soluk Diyar ile dünyayı birbirine katacak Yarık açılırken, daha sonraları Andraste’nin Elçisi olarak adlandırılacak bir kişi dışında kimse hayatta kalmaz. Cassandra Pentaghast, Cullen Rutherford ve Leliana’nın yardımıyla kurulan Engizisyon, önce Haven’da ikamet ederken kadim bir düşman olan Corypheus tarafından yapılan saldırı sonucu Skyhold adındaki bir kaleye yerleşir; Elçi ise Engizitör seçilir. Engizitör daha sonra yanlış yönlendirilen Gri Muhafızlar ile Adamant Hisarı’nda yüzleşir, ardından ise Halamshiral’da İmparatoriçe Celene tarafından düzenlenen baloya katılarak Orlais içerisindeki yönetim karmaşasına son verir. Aynı yılın sonunda Corypheus, Engizitör ve destekçileri tarafından mağlup edilir ve Yarık kapatılır.

Thedas’ın resmi kayıtlara göre dokuzuncu dönemi olan Ejderha Çağı henüz sonlanmamıştır. Kadim Çağ’dan sonra Thedas tarihindeki en korkunç olayların yaşanmakta olduğu bu dönemin sonraki yıllarında neler yaşanacağı ise bilinmemektedir.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)