DRAGON AGE TARİHÇELERİ: ÇAĞLARA BAKIŞ

Görkem Çağı

Kültürel, ticari ve dini anlamda yaşanan ilerlemeler sebebiyle Görkem Çağı olarak adlandırılan bu döneme insanlar ve elfler arasında yaşanan çatışmalar damga vurmuştur. Orlais’nin elflere karşı kutsal savaş çağrısı yapması ve ilk Yüce Sefer’in gerçekleştirilmesinin ardından elflerin başkenti Halamshiral ele geçirilir ve uzun süre önce ölümsüzlüklerini kaybetmiş olan elfler artık tamamen hor görülen bir ırk olur. Herhangi bir yerleşimleri kalmamış olan elfler ya ormanlarda göçebe hayatı sürmek ya da şehirlerde kurulan Azınlık Bölgeleri’nde yaşamak zorunda bırakılırlar. Çağın sonlarına yaklaşılırken büyücüler ve templarlar arasında oluşan anlaşmazlık sebebiyle Kutsal Kişi tarafından keşişlere ve templarlara, Terkin Hakkı adı altındaki uygulamayla geniş kapsamlı haklar verilmiştir. 2:99 yılında Tevinter yönetiminin başı Hükümdar Vespasian suikaste uğrarken aynı yıl Val Royeaux’daki katedralin yapımının tamamlanması ile Görkem Çağı sonlandırılır ve katedralin uzak topraklardan bile görünen kuleleri esas alınarak bir sonraki çağın adı belirlenir.

 

Orlais'deki Ulu Katedral'in inşası

Orlais’deki Ulu Katedral’in inşası

 

Kuleler Çağı

İki yüzyıl süren yapım aşaması sonucunda tamamlanan Ulu Katedral’in görkemli kulelerine ithafen isimlendirilmiş bu çağın ilk yılı olan 3:00, aynı zamanda Flemeth’in de doğduğu yıl olarak tahmin edilmektedir. 3:10 yılına gelindiğinde Eski Tanrı Toth uyanarak üçüncü Afet’in başlamasına sebep olur; ancak hazırlıklı olan Gri Muhafızlar hem Orlais hem de Tevinter ordularını zafere taşıyarak bu tehdidin 3:25 yılında sona ermesini sağlarlar. Kuleler Çağı’nın sonuna yaklaşıldığında Nevarra bağımsızlığını kazanırken, Orlais ile Tevinter arasında, bu sefer dini sebeplerden ötürü çıkan bir anlaşmazlık Kilise’nin ikiye bölünmesine sebep olur. Tevinter’da bulunan İmparatorluk Kilisesi, kendi Kutsal Kişisi’ni, hem de bir erkeği başa getirir ve Orlais Kilisesi’nin başının ölümünü bayram ilan eder. Orlais ise bu günahlarından ötürü Tevinter’ı dizginlemeyi planlamaktadır.

 

Kara Çağ

Orlais Kilisesi, Tevinter İmparatorluğu’un Kutsal Kişisi’ni kabul etmemekte ve farklı bir Kilise yapısı oluşturdukları için kuzeydeki bu ülkeyi günahkar saymaktadır; zira Tevinter, kan büyüsüne izin verilmemesi şartıyla büyücülerin serbest olmaları gerektiğini savunmakta ve bizzat büyücü hükümdarlar tarafından yönetilmektedir. Orlais Kilisesi’nin emriyle bu çağda başlayan (4:40) ve bir sonraki çağın başlarına kadar devam eden (5:12) Yüce Seferler düzenlenir ancak herhangi bir verim alınamadığı gibi İmparatorluk Kilisesi’nin kendi kurallarını koyması ve güneydeki büyücülerin bir kısmının daha özgür olabilecekleri Tevinter İmparatorluğu’na kaçması ile içinden çıkılamaz bir hal alır. Yüce Seferler devam ederken Orlais, 4:80 – 4:84 yılları arasında, Frostback Dağları’nı geçerek Alamarri topraklarını işgal etmeye çalıştıysa da Redcliffe Kalesi’nin uzun süre ele geçirilememesi sebebiyle başarısızlığa uğrar.

Afet

Afet

 

Yüce Çağ

Kara Çağ’dan beri süregelen seferlerin devam ediyor olması sebebiyle “Yüce” olarak adlandırılan bu çağda Gri Muhafızlar, birçok Alamarri kabilesi ile anlaşmalar imzalar ve karadöllerin hareketlerini daha iyi gözlemleyebilmek için birçok kule inşa ederler. 5:12 yılına gelindiğinde başiblis Andoral’ın uyanmasıyla dördüncü Afet başlar ve Orlais’nin Tevinter’a karşı düzenlediği Yüce Seferler’in de sonunu getirir. Bu iki imparatorluk, karadöl işgali altındaki topraklara dişe dokunur hiçbir yardım göndermezken bir elf olan Gri Muhafız Garahel, ulaşablildiği diğer tüm Gri Muhafızlar’ı toplayarak başarılı saldırılar gerçekleştirir; öyle ki 5:24 yılında kendini feda ederek Andoral’ı öldürmüştür. Gri Muhafızlar’ın binek olarak kullandığı ve gökyüzünde hakimiyet kurmalarını sağlayan grifonlar ise savaş sırasında ağır kayıplar verir ve bir süre sonra soyları tükenir. Yıl 5:42 olduğunda Calenhad Theirin taçlandırılarak kral ilan edilir ve böylece Alamarri kabileleri bir çatı altında toplanarak Ferelden’ı oluştururlar.

Yüce Çağ’ın son yılı olan 5:99 geldiğinde ise Antiva Kraliçesi Madrigal, bir av sırasında suikaste kurban gider. Madrigal’in, sırtında çelikten dövülmüş dört kılıç ile ölü olarak bulunması ise Orlais Kutsal Kişisi’nin bir sonraki çağın adını vermesinde büyük rol oynamıştır.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)