KISA HİKÂYE – DIABLO: ATEŞ BÖCEĞİ

Yshari Mabedi’nin büyük salonu devasa bir sekizgendi ve kemerli tavanı büyücü klanlarının tarihini anlatan resimlerle boyanmıştı. Salondaki sekiz kapı, mabetteki başka koridorlara ve odalara açılıyordu ancak hiçbiri bu salon kadar muazzam değildi. Duvarların her bir santimetresi olağanüstü goblenlerle kaplanmıştı ve yerdeki taş fayanslar İkiz Denizler‘in ötesindeki diyarlardaki taş ocaklarından hususi getirilmişti.

Odaya girdiğimde Li-Ming salonun ortasında durmuş, yerdeki fayansların desenlerini inceliyordu. İkimiz haricinde koca salon bomboştu.

“Gittiğimi söylemeden buradan ayrılmak istemedim,” dedi adımlarımın sesini duyduğunda. “Sana bu kadarını borçlu olduğumu düşünüyorum.”

“Nereye gittiğini sorabilir miyim?” dedim.

“Göğü yaran bir yıldız düştü bugün ve batıya doğru düştü. Beklediğim işaret buydu. Kehanetten bahseden kitapları sen de okudun. Bunun ne anlama geldiğini gayet iyi biliyorsun. Cehennemden gelecek istilayı yirmi yıldır bekledik ve o istila asla başlamadı. Pazar yerinde her gün duyduğum meşum alametler sayesinde eminim artık. Artık benim vaktim geldi.”

“Senin yerin bir öğrenci olarak burada, Yshari Mabedi’nde. Çok tehlikeli bir kıvılcımsın ve dünya şu anda parlamaya hazır o kıvılcımı bekleyen bir ateş gibi. Kendini kontrol edemiyorsun ve eğer gitmene izin verirsem başımıza açacakların herhangi bir kıyamet senaryosundan çok daha kötü olabilir.”

“Senden öğreneceğim bir şey kalmadı,” dedi.

“İlk tanıştığımız günü hatırlıyor musun, Li-Ming? O gün bildiğinden fazlasını biliyorsun ama bilgelikten hâlâ yoksunsun. Eğer gidersen sadece bir büyücü olacaksın.”

“Bilgeliğin bana lazım değil. Ben zaten bir büyücüyüm ve diğer büyü kullanıcıları bu konuda bir şey yapmayacaksa bu dünyayı da ben koruyacağım.” Bana sırtını döndü. “Bırak da kaderimi yerine getireyim. Burada kitaplarına gömülmüş, korkularının ardına sığınarak güvende olursun.”

Elimi kaldırıp basit bir büyüyle Mabet’in kapılarını kapattım. Biz içeride kısılı kalana kadar hepsi teker teker kapandı.

“O zaman seni durdurmalıyım.” Cüppemin uzun yenlerini dikkatle kıvırdım. “Sen benim en iyi öğrencimdin, Li-Ming, ve senin bir gün benim yerime geçip büyücü klanlarını yöneteceğine inanmıştım. Beni geçeceğine inanmıştım. Böyle olmasına üzgünüm. Belki de böyle olmasının suçu benimdir.”

“İyi bir öğretmendin, Usta. Ve verdiğin dersleri görmezden gelmedim. Ama bize verilen bu hediyenin asıl amacını asla anlayamayacaksın. İşte bu yüzden ben senden daha iyiyim,” dediğinde sözleri odada yankılandı.

Odaklanmaya başladığında gözlerinin kısıldığını gördüm. Etrafımızdaki enerjiyi kendimize doğru çekmeye başladığımızda duvara asılı meşaleler gürleyerek tavanı yalamaya başladı. Li-Ming’in elleri iki yana açıldı, bir nehrin ortasındaki iki sabit taş gibi birbirimize karşı dururken parmakları içeri doğru kıvrıldı. Asamı indirip önüme getirdim ve kendi gücümü odaklamak için kullandım.

“Hiç merak ettin mi, Usta, acaba senden daha mı güçlüyüm diye?” dedi Li-Ming.

“Hayır.” Gülümsedim. “Etmedim.

Li-Ming’in önce hareket etmesini bekledim. Meşalelerin ışığını emen alev topları yarattı ve sanki dışarısı bile daha bir kararmış gibi geldi; ancak bu tabii ki gözlerimin karanlığa alışması sırasında bana oynadığı bir oyundu. Alev alev yanan topları bana fırlattı, ben de onları asamla yansıtarak zemine çarptırdım. Mermer zemin kararsa da hiçbiri bana isabet etmedi. Hava alev aldığında nefes almakta zorlandığımı fark ettim. Li-Ming eğlenmiş bir ifadeyle bana baktı ve bir sonraki saldırısına hazırlandı. Tavandan kocaman taş parçaları söküp alevle kapladı ve üzerime yağdırmaya başladı. Asamı kafamın üzerine kaldırıp dışarı doğru bir enerji patlamasıyla düşen meteorları yakalayan ve toza çeviren, ışıldayan bir kubbe yarattım. Buna rağmen bazı büyük parçalar yere ulaşmayı başardı. Şeffaf kalkan beni saldırıdan korumuştu ancak şiddetinin etkisi bedenimde acı dolu bir şekilde yankılanmaya devam ediyordu. Gençliğimde beni daha az etkilerdi muhtemelen, ancak şimdi tek dizim üzerine düşmeme sebep olmuştu. Şok dalgası yüzünden mermer zemin kırık bir ayna gibi parçalanıp çatladı ve Li-Ming bile biraz geriledi.

“Bundan daha iyisini yapman gerekecek,” dedim.

Li-Ming öfkeyle hırladı ve bu sefer avuç içinden ince, parıldayan bir alev ışını çıkarttı; beni geniş bir açıyla biçmeye çalışan ışından ucu ucuna kaçabildim. Taşla temasa geçtikleri noktalar temiz bir şekilde bıçakla kesilmiş gibiydi. Mermer döşemeleri yarıp geçmişti ve altımızdaki zeminin çökmek üzere olduğunu hissedebiliyordum. Elimi uzatıp çökme tehlikesi içerisinde olan taşları buldum ve görünmez bir bağla güçlendirdim. Saldığım anda zemin yanında beni de götürerek çökecekti. Altımızda sert toprak değil de derin yer altı mezarları bulunduğu için düşüşten sağ çıkabileceğimi sanmıyordum. Her şeyi bir arada tutmaya çalışmanın çabası üzerime ciddi bir yük bindirmişti, asamı kavrayışımdan dolayı eklemlerim bembeyaz kesilmişti.

Li-Ming salonun benden tarafına bir bakış attı, zeminin çatlayıp kırıldığı noktaya doğru. Elini savurdu ve ayağımın altındaki taş parçalanarak hiçliğe karıştı. Refleksif bir şekilde bir zamanlar Isendra’nın bana öğrettiği bir numarayı hatırladım. Bir an çökmekte olan zeminde duruyordum, bir sonraki andaysa daha sağlam, az ilerideki başka bir fayansın üzerindeydim. Ancak bu kadar kısa bir mesafe için bile olsa ışınlanmanın getirdiği ızdırap inanılmazdı. Sanki binlerce parçaya ayrılmış, sonra da alev alev yanan bir iplikle tekrar bir araya dikilmiştim. Hangisinin daha büyük bir acı verdiğinden emin değildim. Li-Ming, düzenli bir şekilde tünediğim yerleri yok ediyor ve ben de başka bir bölgeye atıyordum kendimi. Bu dansı bir süre daha tekrarladık ancak her tekrarda tepkilerimin biraz daha yavaşlamaya başladığını fark ediyordum; savaş, yaşlı ve kırılgan bedenim üzerindeki yükünü göstermeye başlıyordu.

Asamı yere gömdüm ve darbeyle birlikte bir gök gürültüsü koptu. Göz açıp kapayıncaya kadar salona yayılan elektrik kıvılcımları sıçradıkları yeri patlatıp kopan mermer parçalarını dört bir yana saçtı. Elektrik salvosu büyük bir patlamayla Li-Ming’in olduğu tarafa doğru sıçradı ancak genç büyücüyü yerinde bulamadı. Keskin ışık hüzmeleri havada donup kalmıştı, Li-Ming kollarını uzatmış, derin bir konsantrasyondaydı. Azimli bir şekilde daha fazla elektrik toplayıp gittikçe daha da büyüyen bir fırtına yarattım. Şimşekler Li-Ming’in üzerinde açılmış bir fan gibi asılıydı ve onları kontrol altında tutmakta zorlanmaya başlamıştı. Elektrik bedenine yayıldı ve beyaz ışık ile kıvılcımlardan oluşan bir çağlayan gibi etrafında patladı.

Li-Ming ortadan kayboldu.

Ne yapmak istediğinden emin olamayarak fırtınayı tutuşturdum ve elektrik fırtınası gürleyen bir cehenneme dönüşerek bütün salona yayıldı; beni de yakıp kurutan alevler, gücümün son damlasını da harcamak üzereydi. Li-Ming tekrar görüş alanıma girdiğinde alevlerle çevrilmişti. Alevler onu yakarken bağırdığını duydum. Ben ona yaklaşırken döşemeler ayağımın altında kayıyordu. Zeminin çökmesini önleyen büyüye daha sıkı sarılarak asamı Li-Ming’in buruşmuş silüetinin seviyesine indirdim.

“Daha öğrenecek çok şeyin var, Li-Ming.”

Asamı ona doğru savurdum ancak tam vurması gereken anda Li-Ming’in vücudu hiçliğe karıştı.

Tam sırtımı döndüğümde arkamda belirdiğini gördüm. Bir büyü, herhangi bir büyü yapmak için ağzımı açtım ancak bir patlamayla görüşüm sarsıldı. Büyü üzerindeki kontrolümü kaybettim ve zemini daha fazla bir arada tutamadım. Dalgalandı, parçalandı ve çöktü. Düştüm ve düştüm, karanlıkta sağa sola çarparak, ta ki altımızdaki mezarların soğuk zeminine çarpana kadar.

Orada, vücudum hırpalanmış bir şekilde yatarken ateş ve toz kokusuyla çevriliydi etrafım. Li-Ming süzülerek aşağı indi ve yanıma diz çöktü.

“Senin derslerine kulak asmadığımı düşünüyorsun ancak yanılıyorsun. Isendra’nın ölümüyle vermek istediğin dersi anladım hepsinden de öte. Ama bu güç bana bir sebeple verildi ve bunu kullanmak da benim yüküm olacak. Kullanacağım da; senin gibi kendi gücümden korkmayacağım,” dedi.

“Ya kontrol edemezsen?” Sesim kulak tırmalıyordu. “Bu kadar büyük bir güçle dünyayı bile yok edebilirsin.”

“O zaman dünya ağlayacaktır.” Bana sırtını döndü. “Sana sormam gereken tek bir şey var, Usta.”

Sessizdim çünkü gelecek soruyu tahmin ediyordum. Li-Ming’in benden öğrenebileceği başka bir şey yoktu.

“Isendra neden öldü? Bana doğruyu anlat,” dedi.

“Senin bildiğinden fazlasını bilmiyorum.”

Li-Ming başını salladı ve havaya doğru bir adım attı.

Tekrar konuşmak için ağzımı açtım ancak gölgeler bir anda her şeyi yuttu…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)